piątek, 2 listopada 2012

Deklaracja maturalna i wybór przedmiotów

30.09. 
Deklaracja maturalna oddana. Koniec historii? Nie. 

Deklarację maturalną możesz edytować aż do 07.02. Jeśli poprawiasz egzamin lub zdajesz dodatkowe przedmioty jest to jedyny termin, jaki Cię obowiązuje - nie musisz przejmować się tym wrześniowym.
Wciąż zatem jest czas, by jeszcze raz przemyśleć decyzję dotyczącą wybranych przedmiotów i poziomów. Poniższe rady możesz wykorzystać, by zweryfikować to, co było Twoim wcześniejszym wyborem lub dopiero podjąć decyzję przy wypełnianiu pierwszej wersji deklaracji. 

Najpierw zastanów się, co chcesz robić po szkole ponadgimnazjalnej.
Nie będziesz kontynuować nauki? Pójdziesz do szkoły policealnej? Rozpoczniesz studia?
Omówmy po kolei, co robić w tych przypadkach.


Nie będę kontynuować nauki

OPCJA I: Plan minimum. Zdaj tylko przedmioty obowiązkowe. 
Jest to najprostsza opcja dla kogoś, kto chce mieć maturę, mimo iż nie będzie mu ona w przyszłości potrzebna lub nieistotne będzie, z czego ją zdawał. W razie, gdyby jego plany w przyszłości uległy zmianie, może zdać dodatkowe przedmioty lub poprawić te z grupy obowiązkowych.

OPCJA II: Zdaj dodatkowo przedmioty, z którymi najlepiej sobie radzisz.
Ważne jest zwrócenie uwagi na to, że miarą radzenia sobie nie są oceny, ale rzeczywista wiedza i umiejętności. Zatem jeśli chcesz zdać coś dodatkowo dla własnej satysfakcji, to czemu nie?


Pójdę do szkoły policealnej

By dostać się do szkoły policealnej teoretycznie nie jest wymagana matura, a jedynie ukończenie technikum lub liceum. Oznacza to, że tutaj wciąż pozostaje aktualna zarówno OPCJA I, jak i OPCJA II

Czasem jednak zainteresowanie danym kierunkiem jest na tyle spore, że szkoły wprowadzają dodatkowe kryteria przy rekrutacji i dają pierwszeństwo ludziom z maturą z konkretnych przedmiotów. Tak często bywa np. w przypadku naboru dla kandydatów na techników farmacji. I tu pojawia się...

OPCJA III: Zdaj to, za co możesz dostać punkty przy rekrutacji.

Najlepiej, gdy OPCJA III pokrywa się z OPCJĄ II. Co jednak zrobić, gdy tak nie jest? Nikt nie zna lepiej Twoich możliwości, niż Ty sam - zatem Ty musisz określić, czy perspektywa dostania się do wymarzonej szkoły jest wystarczającą motywacją do nauki. Pamiętaj jednak, żeby podchodzić do tego rozsądnie. Jeśli boisz się, że nie dasz rady z przygotowaniem się z tego przedmiotu do matury, a szkoła policealna ma z nim dużo wspólnego, to może dobrze byłoby jeszcze raz przemyśleć wybór kierunku? A może poradzisz sobie, jeśli dobrze rozplanujesz naukę i przyłożysz się do niej? Planowanie może się tutaj okazać kluczem do sukcesu. Jak ułożyć harmonogram przygotowań do matury przeczytasz na moim blogu już wkrótce.


Idę na studia

OPCJA I wystarczy na pewno, gdy wybierasz się na kierunek, na który chętnych jest mniej, niż miejsc lub gdy rekrutacja odbywa się na podstawie kolejności zgłoszeń. W innych przypadkach zależnie od progów punktowych okaże się wystarczająca lub i nie. Ty musisz ocenić, czy warto ryzykować, czy może lepiej zdać coś dodatkowo.

A co zdawać? To, co dana uczelnia punktuje. I tak dochodzimy znów do OPCJI III. Pamiętaj jednak, że nie ma ogólnopolskich zasad rekrutacji. Czujesz, że nie dasz rady zdać przedmiotu X? Być może istnieje uczelnia, która na ten sam kierunek daje punkty za przedmiot Y, z którym radzisz sobie o wiele lepiej. Warto zwrócić uwagę na to, iż jest to rozwiązanie dla tych, którzy wiedzą, co chcą studiować. A co z tymi, którzy jeszcze wciąż mają dylemat?

Mogą wyjść od OPCJI II - zdawać to, z czego mogą uzyskać możliwie jak najwyższe wyniki i szukać kierunków, na które dzięki temu się dostaną. Można w tym celu przeglądać strony internetowe uczelni lub skorzystać z wyszukiwarki dostępnej na www.tropiciel.maturzysty.pl.


W najbliższym czasie napiszę jeszcze:
- Jak rozplanować naukę przed maturą? Kiedy ją zacząć?
- Na co zwracać uwagę przy wybieraniu studiów? Co przeglądać, jakich informacji szukać?
- I kontynuując dzisiejszą notkę, aby przerobić całą deklarację: czy dobrze wybrałeś temat prezentacji z języka polskiego? 
Jeśli macie jakieś propozycje zagadnień, które mogłabym poruszyć na blogu, piszcie śmiało :-)

Pozdrawiam serdecznie,
fishionelka - maturrra.blogspot.com

2 komentarze:

 1. Jestem w drugiej klasie liceum i sporo myślę o maturze i tym, co dalej, więc nie mogę się doczekać następnych wpisów. Powodzenia! :D
  D.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Mam zatem nadzieję, że blog się przyda :-)

   Usuń