poniedziałek, 5 listopada 2012

Kalendarz maturalny - planowanie

Pomyśl sobie o jakiejś Twojej ostatniej porażce. Nie musi być ona ani duża, ani widowiskowa. 
To może być nawet zwykłe wyjście do sklepu spożywczego, obejście go całego i... uświadomienie sobie dopiero w domu, że zapomniałeś kilku produktów, chociaż wcześniej wiedziałeś dokładnie, po co idziesz.
Jak można było ustrzec się przed tym błędem? Np. robiąc wcześniej listę zakupów.

Z jakich podstawowych etapów składają się wszystkie przedsięwzięcia?
1. Planowanie
2. Realizacja
3. Podsumowanie

Błąd z mojego przykładu został popełniony na etapie planowania. Jak sporo błędów. Etap ten jest bardzo ważny. Dlaczego? Możesz powiedzieć, że nie wszystko da się przewidzieć. Nie jest to jednak powód, dla którego warto planowanie pomijać. Bo owszem, może pojawić się coś nieprzewidzianego, co utrudni nam realizację, ale z drugiej strony - gdybyśmy nie zaplanowali nic, wszystko byłoby niewiadomą.
Warto zatem poświęcić trochę czasu podczas projektu pod kryptonimem "matura" na samo ułożenie planu działań.


KROK 1 - Jaka metoda?

Wybierz sposób, który pozwoli Ci sprawdzać, co masz do zrobienia i kontrolować Twoje postępy. Jaki? To już zależy od Twoich upodobań. Oto kilka przykładowych:

a) Rozwiązanie najbardziej oczywiste - kalendarz. Dla miłośników zapisków w wersji papierowej.

b) Dla kogoś, kto woli gadżety - rozpiska na tablecie lub przypomnienia w telefonie. Jeśli boisz się, że o kalendarzu szybko zapomnisz, a bez ulubionych urządzeń z domu nie wyjdziesz, to rozważ tę opcję.

c) Jeśli chcesz nauczyć się czegoś nowego oraz widzieć na pierwszy rzut oka, co na kiedy masz zaplanowane - sporządź harmonogram z częścią graficzną. W wersji papierowej lub na komputerze - ta druga będzie łatwiejsza do edytowania.


KROK 2 - Co musisz opanować?

Jeśli jeszcze tego nie zrobiłeś, to najwyższy czas, aby zaznajomić się z informatorami na stronach internetowych OKE lub CKE. Znajdziesz tam rozpisane standardy wymagań egzaminacyjnych dla poszczególnych przedmiotów - rzecz jasna z podziałem na poziom podstawowy i rozszerzony. Możesz potraktować to jako bazę do stworzenia listy, czego się uczyć.

Bazę - bowiem lista ta nie musi być dokładną kopią treści z informatorów. Jeśli uważasz, że nie ma konieczności powtarzania czegoś, z czym świetnie sobie radzisz - wykreśl to.


KROK 3 - Ile czasu na to potrzebujesz?

Popatrz na przygotowaną wcześniej listę. Teraz trzeba uzupełnić ją o informacje związane z czasem potrzebnym na naukę. Co wpisywać?

Jeśli zaczynasz od pojedynczych, małych zagadnień - może próbuj najpierw wpisywania godzin? Później połączysz te zagadnienia w grupy na poszczególne dni lub tygodnie.
Jeśli zaczynasz od większych grup, np. całych działów - wpisuj dni lub tygodnie.

Dopasowuj wpisywane liczby do Twoich możliwości. Jeśli wiesz, że na coś potrzebujesz dużo więcej czasu, niż na inne rzeczy - po prostu to uwzględnij. Jeśli jesteś zdania, że dzięki wcześniejszej systematycznej nauce starczy Ci po tygodniu na każdy przedmiot obowiązkowy, a te dodatkowe masz opanowane, więc możesz sobie odpuścić osobne powtórki pod szyldem "matura", to niech będzie i tak.


KROK 4 - No to układamy...

Czas na podsumowanie tego, co już masz zapisane, poprzez wpasowanie tego w konkretne terminy. Skorzystaj z poniższych wskazówek:

1. Nie planuj zbyt dużo naraz. Podejdź do tego racjonalnie. Plany trudne do zrealizowania, których nie wykonasz zgodnie z założeniami, tylko będą Cię zniechęcać.

2. Zastanów się, jakie stopniowanie trudności będzie dla Ciebie najbardziej efektywne. Wolisz zaczynać od rzeczy najtrudniejszych - żeby mieć już je z głowy, czy najłatwiejszych - bo przewidujesz, że zrealizujesz je w miarę szybko i później na spokojnie zajmiesz się zagadnieniami, które sprawiają Ci problemy?

3. Podobnych przemyśleń dokonaj rozkładając poszczególne przedmioty. Chcesz najpierw zacząć jeden i dopiero po jego zakończeniu przystąpić do kolejnego? A może przerabiać po jednym dziale z każdego, żeby urozmaicić naukę?

4. Miej jakieś zapasy czasu - nie układaj planu na styk. Zostaw miejsce na poślizgi niezależne od Ciebie oraz, rzecz jasna, na odpoczynek. Pamiętaj też o tym, że oprócz egzaminów pisemnych masz również ustne, czyli i przygotowanie do nich musisz uwzględnić w Twoim terminarzu.


KROK 5 - ... i korzystamy

Czyli w zasadzie wskakujemy na etap realizacji :-) Powodzenia w przygotowaniach do matury! Pamiętaj, żeby na bieżąco kontrolować Twoje postępy z założonym planem i w razie czego go modyfikować.


Najbliższe notki to zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami:
- Na co zwracać uwagę przy wybieraniu studiów? Co przeglądać, jakich informacji szukać?
- Czy dobrze wybrałeś temat prezentacji z języka polskiego?

3 komentarze:

 1. Myślę, że blog się przyda:) Choć ostatnio opowiadając kuzynce o całej procedurze maturalnej zdałam sobie sprawę, że najlepiej dociera to, co jest powiedziane najprościej - czyli kuzynka zrozumiała wszystko dopiero, kiedy jej to wypunktowałam krótkimi zdaniami i wyliczyłam na palcach:D Może to jest metoda;) A i może FAQ będzie dobrym pomysłem?
  Powodzenia;)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. FAQ niekoniecznie, ale gdy treści przybędzie z pewnością wszystko postaram się posortować, żeby łatwiej się szukało. Dzięki za sugestie :-)

   Usuń
 2. że też ten blog nie istniał dwa lata temu, kiedy ja zdawałam maturę... ;)

  OdpowiedzUsuń