niedziela, 11 listopada 2012

Prezentacja maturalna

By dobrnąć do końca z weryfikowaniem deklaracji maturalnej (zaczęliśmy w tej notce) należy zastanowić się nad czymś jeszcze - nad prezentacją maturalną. Podpowiem też, jak rozpocząć pracę nad przygotowaniem wystąpienia na egzamin ustny z języka polskiego.


Jakie są grupy tematów maturalnych?

I) Literatura
II) Związki literatury z innymi dziedzinami sztuki
III) Język

Błahostka? Być może. Pamiętaj jednak, że kategoria będzie mieć wpływ na to, co umieszczać będziesz w literaturze podmiotu. Obraz omawiany przy temacie z działu I? Nie ma mowy. Same filmy w temacie z działu II? Niestety, ale to nie temat ze sztuki, lecz ze związków literatury z innymi dziedzinami sztuki. Miej to wszystko na uwadze.


Jak wybierać temat?

1. Przejrzyj całą listę tematów, którą ułożono w Twojej szkole. Nie nastawiaj się z góry, że np. wszystkie tematy są prawie identyczne, więc nie warto ich po kolei czytać, albo że od razu kategorycznie odrzucasz całe grupy tematów. Może akurat coś Cię miło zaskoczy?

2. Zaznacz te, które najbardziej przypadły Ci do gustu. Może być ich kilka, a może być kilkanaście. Tak czy inaczej: będzie Ci później łatwiej znaleźć je na liście, która zapewne krótka nie jest. Możesz również skreślać te, które są kompletnie nie dla Ciebie.

3. Ostatecznie możesz wybrać oczywiście tylko jeden temat, dlatego wprowadź kilka dodatkowych kryteriów dotyczących wyboru - na przykład:

3.1. Co już wiesz na ten temat? Łatwiej będzie Ci się przygotować, jeśli już dysponujesz jakąś wiedzą o danym zagadnieniu - nie będziesz zaczynać wszystkiego od zera. Bliska Ci tematyka będzie też ułatwieniem, gdy komisja zacznie zadawać pytania. 

3.2. Wiedza odtwórcza kontra pole do popisania się własnymi przemyśleniami - co brzmi dla Ciebie atrakcyjniej? Jeden temat może wymagać gromadzenia nietypowego materiału i wnikliwej, samodzielnej analizy; drugi - zapoznania się z typowymi, powszechnie uznanymi interpretacjami, by móc je powtórzyć. Określ, jaki sposób pracy bardziej Ci odpowiada.

3.3. Czy to Cię interesuje? Przyjemniej pracuje się nad czymś, co jest ciekawe. Na wiele rzeczy dotyczących matury nie masz wpływu, ale z pewnością nie należy do nich wybór tematu z polskiego. Nie utrudniaj sobie zatem życia i nie skazuj się na coś, co zawsze Cię nudziło.


Czym się nie kierować podczas podejmowania decyzji?

1. Temat tak mądrze brzmi. Super, ale to nie temat ma brzmieć mądrze, tylko Twoja prezentacja. Byle co nie stanie się ambitne dzięki nazwie.

2. Inni wybrali podobne tematy. Dobra, ale na egzamin wchodzisz sam - temat dopasuj zatem pod siebie, a nie do wyborów znajomych.

3. Dużo ludzi wybiera taki temat / to taki typowo szkolny temat. Tylko nie zniechęć później do siebie komisji zanudzając ją na śmierć... 


Od czego zacząć przygotowywanie pracy?

Ustal, co już wiesz i uporządkuj Twoje wiadomości.

Poszukaj innych opracowań dotyczących tej tematyki, żeby zweryfikować, czy zmierzasz w dobrym kierunku i zgromadzić literaturę przedmiotu. Pamiętaj, że nie musisz się ograniczać do książek - to mogą być również np. artykuły, strony internetowe, audycje. 

Poszerz Twoją wiedzę. Zapoznaj się solidnie z literaturą podmiotu i przedmiotu. 

Staraj się przy tym wymyślać pytania, jakie mogą zadać Ci egzaminatorzy. Możesz je zapisywać i później zrobić na tej podstawie powtórkę. A dodatkowo może akurat z którymś trafisz? :-)

I... zacznij tworzyć :-)


Za jakiś czas opublikuję wskazówki, jak przygotować się do prezentacji nie od strony merytorycznej, lecz bardziej technicznej. 

Pozdrawiam,
fishionelka

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz